ANA SAYFA
ARKADAŞ BİLGİLERİ
HABERLER
DUYURULAR
ANILAR
KİMBUNLAR
İLETİŞİM
KAYBETTİKLERİMİZ

ÖZGEÇMİŞ

 İsim                       :           İrfan BALIOĞLU

Doğum Tarihi         :           03.03.1946

Doğum Yeri            :          Erzincan,Kemaliye

Eğitim                    :           İnşaat Yüksek Mühendisi, 1968 , İTÜ.

İlgili olduğu alan    :           Yapı Mühendisliği

Medeni Hali            :           Bekar

Lisan                     :           İngilizce ( orta )

                                          Fransızca ( az )

 İrfan Balıoğlu, 1946 da Erzincan, Kemaliyede doğdu. İlkokula Kemaliyede başladı. 1957 de İstanbula geldi. Ortaköy 23. İlkokulunu, Gazi Osman Paşa Ortaokulunu ve Kabataş Lisesini  bitirdi. 1963 – 1968 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesinde okudu. Mezuniyetinden sonra Yapı Proje Mühendisliğini seçti.

 Yapı Proje Mühendisliği konusunda Türkiyede ilk bilgisayar programlarını yazdı. Konusundaki bilgisinin ve bilgisayar teknolojisinin gelişmesi ile programlarında da gelişmeler oldu. Zamanla yapıların üç boyutlu, nonortagonal, statik ve dinamik analizi, ikinci mertebe teorisi, plak elemanlar programlarını oluşturarak kütüphanesine ekledi. Bilgisayarın meslektaşları arasında yaygın kullanılmasının gereğine inandığı için, programlarını bir dönem İnşaat Mühendisleri odasının kullanımına sundu.

 Kendi yarattığı imkanlarla, el ile hesap döneminde yapılması neredeyse imkansız denebilecek, genelde projesi yutdışında yaptırılan, aynı yolda çalışan çift kreynli Pendik Diesel, Gebze AEG-ETİ, Habaş fabrikalarını, Ortadoğunun en büyük gemi yapım fabrikası olan 80m. açıklıklı ve 80m. yükseklikli UM Denizcilik fabrikasını projelendirdi.

 Ağır sanayi tesislerinden başka, Akmerkez, Mertim, İş Bankası Genel Müdürlük binaları gibi, Türkiyenin ilk yüksek yapılarına imza attı.

 Türkiyenin bir çok iline yaptığı yapılardan başka, Arabistan, Libya, Rusya, ve Türkmenistana  bir çok proje yaparak, ihraç etti. Rusya Vergi Dairesi Projesi ile Rusya Devlet ödülü aldı.

 Şu ana kadar yanında, sonradan büro açmış veya diğer müesseselere geçmiş  yaklaşık seksen mühendis, yüzün üzerinde teknik ressam yetişmiştir.

Daha öğrenilecek çok şey, Ülkemize kazandırılacak  çok önemli projeler olduğuna inanmakta ve halen onsekiz teknik elemanla Yapı Proje Mühendisliğine devam etmektedir.  

İrfan kardeşimize belgesi İMO Başkanı  Taner Yüzgeç tarafından veriliyor.

Onursal Yetkin İnşaat Mühendisliği Belgesi ilk defa bu yıl düzenlenen törenle

Prof.İsmet Aka, Ali Terzibaşoğlu, İrfan Balıoğlu, Prof.Dr.Uğur Ersoy, ve Rüştü Özal'a verilmiştir

 
     
  ANA SAYFA ARKADAŞ BİLGİLERİ HABERLER DUYURULAR ANILAR KİMBUNLAR İLETİŞİM KAYBETTİKLERİMİZ